Abonneren
Vacatures
- R&D Trial Manager Vegetables | Team Lead
- Loodsmedewerk(st)ers Groente en Fruit
- Global Sourcing Manager
- Business Unit Manager Importeurs & Exporteurs
- Docent Teelt
- Area manager Asia & Outside Europe
- Buying Operations Manager (BOM Process)
- Bestuurslid
- Internationaal accountmanager Duitsland
- Manager Operations Ethiopia
Top 5 - gisteren
Top 5 - afgelopen week
Top 5 - afgelopen maand
Weer
Olij Rozen houdt trips onder controle
Op locatie Achterweg 73 van Olij Rozen in De Kwakel is het teeltplan voortdurend in beweging. Hier vindt de eerste opkweekfase van potrozen plaats en worden rozenstekken en stenten opgekweekt voor Europese rozentelers.De dynamiek zorgt voor extra uitdagingen op het gebied van gewasbescherming. Dat ondervond locatiemanager Martin de Jong onder andere vorig jaar. “Trips was toen echt een bottleneck”, blikt hij terug. “De populatie liep in zomer en najaar zodanig op, dat we niet om een stevige chemische ingreep heen konden.Daardoor moesten we ook de biologische spintbestrijding tijdelijk staken. De kas moest echter schoon worden, anders zouden we achter de feiten aan blijven lopen.”
Lianne van Wijk tegen Tom Konijn en Martin de Jong (rechts): “Bij Azatin geeft een blokbehandeling van vier bespuitingen met intervallen van zeven dagen de beste resultaten, omdat je een opbouweffect creëert op het gewas.”
Grote schoonmaak
Begin december begon de grote schoonmaak. De Jong startte het spuitschema met standaard tripmiddelen en sloot dit in januari af met Winner, dat in een blokbehandeling vier keer werd toegepast. “Met goed resultaat, want na afloop zagen we nauwelijks tot geen trips meer”, aldus gewasbeschermingspecialist Tom Konijn.
Aansluitend stapte De Jong over op een preventief schema met het natuurlijke middel Azatin. De werkzame stof azadirachtine-A, afkomstig uit de neemboom, schrikt trips af en werkt als groeiregulator in op alle ontwikkelingsstadia van het plaaginsect.
Zacht product
De Jong: “Het is een makkelijk middel om wekelijks toe te passen. Op dit bedrijf staan tientallen rassen in een jong stadium. Slechts een enkel ras lijkt wat gevoelig. Schade heb ik niet gezien, maar van gevoelige rassen raakt het jonge blad soms wat getrokken.”
“Voor een middel op basis van neem is het een zacht product”, bevestigt technisch adviseur Lianne van Wijk van Certis. “Een blokbehandeling van vier bespuitingen met intervallen van zeven dagen geeft ook hiermee de beste resultaten, omdat je een opbouweffect creëert op het gewas.”
Nog geen correctie nodig
Medio april, na twee blokbehandelingen met Azatin, zijn de locatiemanager en zijn adviseur nog steeds content. “Normaal is de tripsdruk in deze tijd een stuk hoger”, aldus De Jong. “Ik zie ook nog geen wittevlieg of luizen.” “Bij preventieve inzet onderdrukt dit middel veel plaaginsecten, terwijl het geen effect heeft op roofmijten”, verklaart Konijn. “Vooral in potroos is spint lastig te bestrijden en moet je op tijd beginnen met biologie. Dat is hier gebeurd en we hebben nog niet chemisch hoeven corrigeren.”
Konijn beveelt aan om het middel alleen bovenlangs toe te passen, omdat dit de benodigde hoeveelheid water beperkt. “Dat adviseer ik ook in vaste rozengewassen. Bij een beperkte hoeveelheid water kun je de adviesconcentratie handhaven en blijven de roofmijten dieper in het gewas droog. Zo houd je trips en spint op verantwoorde wijze onder de duim.”
Bron: Certis, Glashelder 31
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-05-31 "Hillegom doet genoeg aan bio-bollenteelt"
- 2023-05-31 Groot assortiment bio aan het werk bij De Bruycker Agro
- 2023-05-09 Biologische bloem(boll)entelers Julian Langelaan en John Huiberts delen hun ervaringen tijdens excursies
- 2023-05-08 D66 Amstelveen wil dat de gemeente overstapt op biologisch groen voor parken, gazons en bermen
- 2023-04-24 "Het andere geluid moet wat harder gaan klinken in de snijbloementeelt"
- 2023-04-24 Vernevelaars van biologische middelen vallen in 2023 onder MIA/Vamil
- 2023-04-19 Conceptnormen biostimulanten open voor commentaar
- 2023-04-18 Biologische plantenshop De Stadskas geopend in Alkmaar
- 2023-03-28 Bio-tulpenboeket compleet met bollen betekent aftrap versseizoen
- 2023-03-23 Kleurrijke spaaractie om de bloemetjes buiten te zetten
- 2023-03-22 Voor de vijfde keer samenaankoop biologische bloembollen
- 2023-03-09 Greenport West-Holland lanceert serie video-interviews over biobased tuinbouw
- 2023-02-14 Biological Youngplants breidt uit met 17.000 m2
- 2023-02-06 Bio Tulipa nieuw bij bloomon
- 2022-11-10 Nieuw: kerstpakketten met biologische planten
- 2022-10-25 60 hectare Nederlandse bioteelt onder glas weer verdwenen
- 2022-10-20 Tweede Kamer wil vraag naar biogrondstoffen in de bouw vergroten
- 2022-10-10 10.000 biologische bloembollen gaan in provincie Noord-Brabant de grond in
- 2022-09-22 NWO-oproep voor onderzoek naar biodiversiteit en biotische stress in voedsel- en sierteelt
- 2022-09-13 Nauwelijks chemische gewasbeschermingsmiddelen, toch mooie chrysanten