U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN
Kwartaalcijfers Q1

Lichte volumestijging bloemen en planten bij Royal FloraHolland

Royal FloraHolland heeft in het eerste kwartaal van 2026 in totaal meer bloemen en planten verhandeld dan in Q1 2025. Omdat het gemiddelde prijsniveau lager lag, was de omzet slechts fractioneel hoger.

Thomas Bugel, Chief Grower Value Management: "De eerste maanden van het jaar laten een gemengd beeld zien voor bloemen en planten. Na een terughoudende start in januari en februari, mede veroorzaakt door koud en somber winterweer, is in maart een duidelijke inhaalslag gemaakt. Dit weerspiegelt zich in verschuivingen tussen afzetkanalen, volumebewegingen en een aanhoudende druk op de prijsvorming. We zijn het tweede kwartaal met een positief momentum ingegaan; consumenten blijven graag bloemen en planten kopen. Uiteraard is sprake van onzekerheid over de impact van de huidige geopolitieke spanningen op onze sector."

Totaalcijfers
Binnen bloemen ziet RFH op de klok een volumedaling van 1,9%, terwijl de directe lijnen juist met 7,6% groeien. Deze verschuiving richting directe afzet gaat gepaard met prijsdruk, wat past bij een markt waarin vraag en aanbod scherp in balans blijven. Consumenten blijven kopen, maar doen dat selectiever, terwijl handel en retail voorzichtig opereren in hun inkoop. Het resultaat is een stabiel tot licht groeiend volume, maar met minder ruimte voor prijsstijgingen.

Bij kamerplanten is het beeld positiever in volume, maar ook hier staat de prijs onder druk. Op de klok groeit het volume met 8,5%, terwijl de directe lijnen met 2,9% toenemen. Met name op de klok leidt deze volumegroei tot prijsdruk. Ook hier geldt dat januari en februari voorzichtig verliepen, waarna maart zorgde voor een duidelijke versnelling in de afzet.

In de tuinplanten zien ze volumegroei op de klok (7%) en via directe lijnen (13%), waarbij met name via directe lijnen de prijsvorming iets hoger ligt ten opzichte van vorig jaar. Langzaam verschuift binnen deze productgroep het seizoensbeeld richting het voorjaar.

Top 10 Snijbloemen, Kamerplanten en Tuinplanten
Snijbloemen
© Royal FloraHolland

Roos staat onder druk ten opzichte van 2025 met zowel een daling in volume als in prijsvorming, terwijl Chrysant wel volume wint maar eveneens prijs moet inleveren. Tulp vormt hierop een positieve uitzondering en laat in volume een duidelijke groei zien, wel brengt dit prijsdruk met zich mee. Naast weers- en seizoensinvloeden heeft ook de geopolitieke situatie in het Midden-Oosten impact op de markt, met name binnen bloemen.

Kamerplanten
© Royal FloraHolland

Binnen de kamerplanten zien ze uiteenlopende ontwikkelingen. Pot-Phalaenopsis kent een lastig begin van het jaar. Ondanks een lichte volumedaling in januari bleef er een duidelijke prijsdruk. De prijsdruk hield aan in februari en maart, waarin de oplopende volumes de omzet recht trokken naar vrijwel gelijk aan vorig jaar.

Daartegenover staat Pot-Roos, die zich positief onderscheidt met groei in zowel volume als prijs. Ook Pot-Hydrangea laat een opvallende ontwikkeling zien: het seizoen lijkt eerder dan gebruikelijk te zijn gestart, wat resulteert in een stevige volumegroei en een licht positieve prijsvorming.

Tuinplanten
© Royal FloraHolland

Het violenseizoen loopt geleidelijk ten einde, met een stabiel tot licht stijgend volume en afnemende prijzen. Primula kent daarentegen een moeizaam seizoen, met dalingen in zowel volume als prijs. De overige outdoor producten binnen de top 10 laten overwegend een positieve trend zien, wat aansluit bij het verbeterde weer en de toenemende koopbereidheid richting het voorjaar.

Internationaal
Verhouding aanvoer nationaal en internationaal
Het aantal stuks via Royal FloraHolland verkocht afkomstig uit Nederland nam toe, terwijl de aanvoer vanuit andere landen juist iets daalde. Hierdoor kwam in het eerste kwartaal 80 procent van nationale kwekers en was 20 procent internationale aanvoer (Q1 2025: 79 versus 21 procent).

Landen van herkomst aanvoer Internationaal
© Royal FloraHolland

Kleuren
Voor Roos en Tulp zijn de 5 populairste kleuren weergegeven met hun mutatie ten opzichte van Q1 2025.

© Royal FloraHolland

Valentijnsdag
Valentijnsdag is de belangrijkste bloemenfeestdag van het eerste kwartaal. Dit jaar zijn er in de Valentijnsperiode in totaal 503 miljoen bloemen verkocht, 2% meer dan vorig jaar. Dit gaat gepaard met een prijsdaling van -10%, vorig jaar lag de prijs in deze periode uitzonderlijk hoog. In 2025 was er een tekort aan stelen, nu is er genoeg aanbod van bloemen. Totaal leidt dit tot een omzet van €191 miljoen, terwijl dit vorig jaar nog €207 miljoen was, een daling van 8%.

RFH ziet zowel een stijging bij handel via de klok als via het directe kanaal. Klok stijgt qua volume met +3 mln. (+1%) terwijl direct met 9 mln. stelen (+4%) toeneemt.

De prijzen op de klok liggen ruim lager (-14%) dan in 2025, terwijl de prijzen via het directe kanaal (-4%) duidelijkere elasticiteit met het volume laten zien. De lagere klokprijzen wijzen op minder schaarste dan vorig jaar.

Het belangrijkste Valentijnsproduct Roos is met 158 miljoen stuks ruim 1% meer verhandeld dan vorig jaar. Tulp staat op de tweede plaats met 129 miljoen stelen (+2%), daarna volgen Chrysant (62 miljoen, +6%), Gerbera (33 miljoen, +1%) en Lelie (11 miljoen, -2%).

Voor meer informatie:
Royal FloraHolland
https://www.royalfloraholland.com/

Gerelateerde artikelen → Zie meer