In Denemarken, in de regio Funen (Fyn) nabij de stad Odense, blijft het sierteeltbedrijf Rosa Danica zich verder ontwikkelen onder leiding van voormalig eigenaar en huidig directeur Torben Moth Madsen. Ondanks de overname van het bedrijf aan het begin van het jaar door Bygrowers, worden er nog steeds nieuwe innovaties doorgevoerd in de kas. Een van de meest recente ontwikkelingen is de inzet van een collaboratieve robot die samen met medewerkers stekken plant.
Wie wel eens een kas bezoekt, weet dat daar meerdere zintuigen worden geprikkeld. Kleurrijke planten spreken het zicht aan en geuren vullen de ruimte. Bij Rosa Danica is daar nu een extra element aan toegevoegd: geluid.
© 4XROBOTS
Midden in de proceslijn, van het vullen van potten tot het plaatsen op de grote eb- en vloedtafel, werkt een nieuwe 'collega' in een constant ritme en met een zacht fluitend geluid. Het gaat om een vierarmige collaboratieve robot van het Funense robotica-bedrijf 4XROBOTS, die nu samenwerkt met ervaren teeltspecialisten.
"Het is niet altijd leuk om de hele dag repetitieve taken uit te voeren, zoals het oppotten van stekken. Nu kan onze collega Adrian, die verantwoordelijk is voor het stekken, zowel toezicht houden op de robot als de rest van de proceslijn aansturen," licht Torben Moth Madsen toe.
Vakkundige medewerkers inzetten waar zij het verschil maken
Een belangrijk doel van de investering in de collaboratieve robot is het ontlasten van medewerkers van repetitieve werkzaamheden die veel voorkomen in kassen, zoals het steken van stekken, het verplaatsen van potten of het verpakken van producten in een verpakkingsruimte.
© 4XROBOTS
"Het is voor mij van groot belang dat mijn vakbekwame medewerkers hun kennis kunnen inzetten waar die echt waarde toevoegt. Zij moeten de kans krijgen om hun expertise toe te passen op de plekken waar dat in de productie het meeste verschil maakt, en dat is niet noodzakelijk aan de lopende band," aldus Torben Moth Madsen.
Hij vervolgt: "Daarnaast was het een relatief betaalbare investering en hoefden we onze proceslijn niet aan te passen. De robot past over de transportband en neemt weinig ruimte in beslag, omdat er geen veiligheidshek omheen nodig is."
Eenvoudige oplossing
Een van de redenen waarom Madsen koos voor de robot van 4XROBOTS is het eenvoudige ontwerp, waardoor medewerkers er snel mee kunnen leren werken.
Volgens medeoprichter Michael Møller Nielsen is de robot specifiek ontwikkeld met gebruiksgemak als uitgangspunt. "Het is een collaboratieve vierarmige deltacobot – eigenlijk de eerste ter wereld – en hij is eenvoudig te bedienen. Het enige wat nodig is, is kunnen werken met een tablet. Voor telers is het belangrijk dat de machine stabiel is en dat zij zelf instellingen kunnen aanpassen. Daar hebben we zoveel mogelijk rekening mee gehouden," zegt hij.
"Daarnaast is het in een kas essentieel dat de robot in bestaande productielijnen kan worden geïntegreerd en naast vakmensen kan werken zonder grote aanpassingen. Omdat het een collaboratieve robot is, hoeft hij niet in een kooi te staan. Hij is veilig in gebruik."
© 4XROBOTS
Mogelijke opschaling met extra robots
De directeur van Rosa Danica sluit niet uit dat er in de toekomst meer robots in de kas worden ingezet. De risico's van kleinere automatiseringsinvesteringen zijn relatief beperkt.
"We zijn zeer soepel gestart met de robot op de proceslijn. Sterker nog, de productie kon gewoon doorgaan tijdens de installatie, omdat de robot naast mensen kan werken. Binnen anderhalve dag plantte hij al stekken op de transportband," aldus Madsen.
"Ik hoop en verwacht dat de robot een grote toekomst heeft binnen ons bedrijf. En ik ga er ook vanuit dat dit niet de enige collaboratieve robot zal zijn die we inzetten. We zien al een duidelijke impact van een investering die volgens planning binnen een jaar wordt terugverdiend."

Torben Moth Madsen
Rosa Danica
+45 3055 9735
[email protected]
www.rosa-danica.dk
4XROBOTS![]()
www.4xrobots.com