Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Na vestiging nu verspreiding tegengaan

Bananenboorder van Q naar RNQP-status

Met ingang van 14 december verandert de status van Opogona sacchari, ook wel bekend als de bananenboorder, van een Quarantaine-organisme in een Regulated Non Quarantaine Pest-organisme. Daarmee wordt erkend dat het organisme zich in Europa gevestigd heeft, maar dat het organisme niet verspreid mag worden naar andere gebieden binnen de Europese Unie.

De bananenboorder is van oudsher bekend in tropische gebieden, maar wet zich ook goed te handhaven in kassen. Tot de waardplanten behoren ook diverse sierplanten die in kassen geteeld worden.

In de praktijk wordt al op die manier met de bananenboorder omgegaan, zo schrijft de NVWA in een brief die door de Vereniging Bloemenveiling Nederland wordt gedeeld. "Bij export naar landen buiten de EU en handel binnen de EU wordt al toegezien op het niet verspreiden van het plaaginsect."


Foto's: Glastuinbouw Nederland

Recente vondsten
Lidstaten zijn verplicht te melden als het organisme wordt vastgesteld bij handel binnen de EU. Dergelijke meldingen zijn echter niet goed voor de export- en handelspositie en kunnen daarmee op de langere termijn de handel in gevaar brengen, aldus de NVWA, dat verder laat weten dat er recent weer vondsten zijn gedaan in binnen Europa verzonden partijen. (verspreiding wordt ook bijgehouden op de site waarneming.nl waar tweemaal een vondst in een huis in IJmuiden wordt genoemd in de afgelopen maand).

Verspreiding tegengaan
Voor de afvoer van besmet product zijn er op dit moment geen specifieke voorwaarden. Om echter het risico van verspreiding te verlagen stelt de NVWA dat geïnfecteerd materiaal moet worden ingeseald. Vervolgens moet het materiaal worden verwerkt door een erkende vernietigingslocatie.

Plantenpaspoortplichtig
Vanaf 14 december 2019 zijn alle Opogona-waardplanten ook plantenpaspoortplichtig. Mocht er bij de export- of veldcontroles verhoogde infectiedruk waargenomen worden, dan kunnen de hierboven genoemde maatregelen worden opgelegd als voorwaarde voor de afgifte van plantenpaspoorten. Op die manier hoopt de NVWA de handel en export op de langere termijn voor alle partijen mogelijk te houden.

Lees hier bij Glastuinbouw Nederland en Koppert meer over het plaaginsect.

Publicatiedatum: