Abonneren
Vacatures
Top 5 - gisteren
Top 5 - afgelopen week
Top 5 - afgelopen maand
Weer
Op zoek naar het ideale lichtrecept voor meerlagenteelt tulp
Moderne tulpenbroeierijen telen in meerdere lagen. De jonge spruit loopt onder belichting uit op de onderste en middelste teeltlaag. De tulp wordt uiteindelijk afgebroeid onder het daglicht op de bovenste teeltlaag. Meerlagenteelt bespaart veel verwarmingskosten per m2 grondoppervlakte vergeleken met een klassieke enkellaagsteelt.
Het probleem is dat de bladeren van tulpen vaak niet goed spreiden onder de belichting. Hierdoor verdampt het gewas slecht en dit hindert de calciumaanvoer naar de zich ontwikkelende cellen. Men gaat ervan uit dat hierdoor zwakke cellen ontstaan, waardoor bladeren in een later stadium beschadigen (‘bladkiep’). Een oplossing voor dit veelvoorkomende probleem maakt energiezuinigere meerlagenteelt toegankelijker.
Verrood belichting
Uit het onderzoek in klimaatkamers blijkt bladspreiding sterk te reageren op de activiteit van fytochroom-B. Deze fotoreceptor kan met verrood licht effectief aangestuurd worden. Blauw licht draagt ook bij aan bladspreiding, vermoedelijk via de fotoreceptor fototropine. Verder stimuleren meer daglengte en lichtintensiteit de bladspreiding, waarbij lichtintensiteit een verzadigingsrespons geeft. Een betere bladspreiding resulteerde echter niet in minder bladkiep onder klimaatomstandigheden die bladkiep stimuleren (hoge RV).
De vragen die na dit onderzoek overblijven zijn (1) hoe belichting nog effectiever kan en (2) of met die belichtingsstrategie bij een gunstiger klimaat een ‘ideale tulp’ te telen is. Bevestiging van die laatste vraag zal een energiebesparende meerlagenteelt voor een bredere groep tulpenbroeiers aantrekkelijk maken. Inmiddels is een vervolgonderzoek hiernaar gehonoreerd.
Dit project is gefinancierd vanuit een groep tulpenbroeiers en het programma Kas als Energiebron, het innovatie- en actieprogramma van LTO Glaskracht Nederland en het ministerie van Economische Zaken.
Het eindrapport van het project is hier in te zien.
bron: Kas als Energiebron
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-06-02 Belgische aardbeienteler boeit Europees Parlement met IPM-aanpak
- 2023-06-02 Chrysanten telen kan met minder elektriciteit en minder warmte
- 2023-06-02 Vitelia Agrocultuur geeft opfriscursus efficiënt gebruik A-B bak
- 2023-06-02 Gewasbeschermingsapp om ziekten, plagen en onkruiden te beheersen
- 2023-06-01 Groen Kennisnet presenteert overzicht quarantaine-organismen voor boomkwekerij
- 2023-06-01 ”Opgelost zuurstof naast PH en EC de nieuwe stuurparameter voor waterkwaliteit”
- 2023-05-31 Soriale als nieuwe fungicide op de markt: "Preventief starten essentieel"
- 2023-05-30 ‘We moeten nog meer ons best doen voor betere waterkwaliteit’
- 2023-05-30 Projectgroep Osires start na eerste evaluatie met kasproeven
- 2023-05-30 Drones van PATS-C versterken scoutteam Florensis Kenia
- 2023-05-30 Grote belangstelling voor Open Dag Tulp
- 2023-05-26 "Wat ondenkbaar was, gebeurt toch en dat is positief"
- 2023-05-23 Leaflet over LED en mogelijke gezondheidsrisico's
- 2023-05-23 "Telers die eenmaal overgestapt zijn van ReduSol naar een hittewerende coating willen niet meer terug"
- 2023-05-23 Eerste evaluatie kasproeven naar managen organische stof in watersysteem
- 2023-05-23 Met drones en bacteriepreparaat rupsen te lijf
- 2023-05-22 Amblyseius cucumeris met minder draagstof in strijd tegen pepertrips
- 2023-05-22 Enzymen als biostimulant om de plant weerbaarder te maken
- 2023-05-22 Azolenprotocol voor bloembollensector vervalt, KAVB zet in op aanvullende maatregelen
- 2023-05-19 "Gnatrol SC, een middel tegen sciara's waar je echt effect van ziet"