Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

WUR en Seibu Giken testen nieuwe Direct Air Capture-technologie

De glastuinbouw is volop in transitie naar een fossielvrije toekomst. De verwachting is dat de beschikbaarheid van fossiele CO₂ uit ketels en WKK's blijft afnemen. Ook externe CO₂-levering vanuit de industrie staat onder druk, onder andere door klimaatbeleid en een toenemende focus op permanente CO₂-opslag (CCS) in plaats van hergebruik (CCU). Tegelijkertijd blijft CO₂ essentieel voor plantengroei in de kas. Daarom onderzoekt WUR hoe DAC-technologie kan worden ingezet om CO₂ uit buitenlucht te leveren voor gebruik in de kas.

In het Innovatie en Demonstratie Centrum (IDC) CO₂ uit Buitenlucht in Bleiswijk worden verschillende DAC-systemen getest en gedemonstreerd, met aandacht voor onder meer CO₂-kwaliteit, capaciteit, CO2-concentratie, energiegebruik, prestaties onder verschillende klimaatomstandigheden en de praktische inzetbaarheid in kassen.

"We zien dat dit project de interactie tussen de DAC-sector en de glastuinbouw versterkt. Daarmee hopen we zowel toeleveranciers als telers een impuls te geven om DAC-technologie verder te ontwikkelen en toe te passen als duurzame en rendabele bron van CO₂," vertelt Alexander Boedijn, onderzoeker bij WUR Glastuinbouw. Bekijk hier een video met een toelichting over het project.

© Kas als Energiebron

Nieuwe machine vanaf januari 2026
In januari 2026 start het IDC CO2 uit Buitenlucht met een nieuwe DAC-machine van Seibu Giken, een Japanse technologiepartij met meer dan 60 jaar ervaring in luchtbehandelingsoplossingen. Het bedrijf is bekend om hun rotoren met honingraatstructuur die worden ingezet voor ontvochtigers, VOC-concentratoren en warmtewisselaars. Voortbouwend op deze technologie, heeft Seibu Giken nu een DAC-machine ontwikkelt voor het afvangen en concentreren van CO₂ uit buitenlucht via een thermisch proces. De verrijkte CO₂-stroom kan vervolgens worden gedoseerd in de kas.

In reactie op dit nieuwsbericht laat Seibu Giken weten: "We are proud to contribute this technology to the CO₂ project together with Wageningen University & Research and we hope to support the transition to a fossil-free greenhouse horticulture."

Financiering en coördinatie
Het project wordt uitgevoerd door Wageningen University & Research en gefinancierd en gecoördineerd door Kas als Energiebron.

Bron: Kas als Energiebron

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer