De opmars van kunstmatige intelligentie (AI), robotisering en automatisering op glastuinbouwbedrijven vraagt om een werkomgeving waarin medewerkers dagelijks nieuwe dingen kunnen leren en waarin ruimte is om van gemaakte fouten te leren. Dat was de rode draad in het betoog van consultant Isolde Kolkhuis Tanke. Zij was een van de sprekers tijdens een bijeenkomst van Glastuinbouw Nederland voor HR- en communicatiespecialisten op 20 november in Zoetermeer.
Voor een gehoor van ruim vijftig HR- en communicatie-experts legde de adviseur en onderzoeker op het gebied van leren en ontwikkelen uit dat de opkomst van nieuwe technologieën vereist dat medewerkers dagelijks 'in de leerstand' kunnen staan. "Vooral productiemedewerkers werken veelal vanuit een dagelijkse routine. Het is vaak niet handig om iemand daar zomaar uit te trekken en verplicht een cursus te laten volgen. Wat beter kan werken is om medewerkers elke dag gelegenheid te geven een beetje te leren, in een klimaat waarin je mag leren van je fouten en waarin je elkaar feed-back kunt geven", aldus Kolkhuis Tanke.
© Glastuinbouw Nederland
Drie stappen bij AI
AI-specialist Serge de Beer gaf de aanwezigen een inkijkje in alle ontwikkelingen rond de inzet van kunstmatige intelligentie via applicaties als ChatGPT, CoPilot (Microsoft), Gemini (Google) en Claude. Bij het toepassen van AI draait het volgens hem om drie stappen: analyseren (wat wil je met AI en welke data stop je erin?), genereren (hoe laat je AI iets nieuws voor je maken?) en automatiseren (hoe laat je AI automatisch iets voor je doen?).
Vervolgens gaf De Beer tal van voorbeelden hoe AI in de praktijk is toe te passen. Zo is het mogelijk data te laten anonimiseren, zodat er geen persoonlijke en/of bedrijfsgegevens op straat komen te liggen. Met specialistische app's zoals Gamma kun je AI snel powerpoint presentaties laten maken. Met Notebook LM van Google kun je AI podcasts laten maken van een tekstdocument zodat je tekst niet meer hoeft te lezen, maar kunt beluisteren. In Teams biedt CoPilot de optie om van opgenomen vergaderingen transcripties weer te geven, wat handig is voor notulen. Met HeyGen kun je mensen in video's in andere talen laten spreken en met N8N is het mogelijk verschillende AI-app's aan elkaar te koppelen.
Tekst schrijven en vertalen
Steeds meer HR- en communicatiespecialisten op glastuinbouwbedrijven gebruiken AI, zo bleek tijdens de bijeenkomst. Zo wordt AI toegepast om teksten te schrijven voor de beeldschermen in kantines, voor berichten op social media en voor vacatureteksten. Vaak blijken mensen AI handig te vinden om inspiratie te krijgen voor dergelijke teksten zodat het schrijven ervan sneller gaat. Ook voor het vertalen van Nederlandse teksten in bijvoorbeeld Pools wordt AI al geregeld ingezet.
Workshops
Tijdens het middagprogramma kregen de personeels- en communicatiespecialisten gelegenheid workshops te volgen over uiteenlopende onderwerpen. Zo waren er workshops over:
- Tekstschrijven met AI.
- Slimme datagedreven personeelswerving
- Het gebruik van zogeheten ontwikkelpaden in gesprekken met werknemers over praktijkleren, opleidingen en maatwerk.
- Inspiratie en voorbeelden om talent beter te benutten, werkplekinnovatie toe te passen en arbeid toekomstbestendig te organiseren — niet als noodgreep, maar als strategie voor productiviteit, innovatie én werkgeluk.
- Hoe herken je laaggeletterdheid in jouw bedrijf, hoe ga je ermee om en waar kun je terecht voor ondersteuning?
- Gelijkwaardige beloning van uitzendkrachten: hoe pas je dat toe in jouw bedrijf? Hoe voeg je daar nu je eigen bedrijfsregelingen aan toe? En hoe stel je de waarden van arbeidsvoorwaarden vast?
Bron: Glastuinbouw Nederland