Op Brightlands Campus Greenport Venlo wordt binnen Brightlands Next Generation Farming onderzoek gedaan naar teeltmethoden van de toekomst en weerbare gewassen, maar wordt vooral ook gewerkt aan oplossingen die direct toepasbaar zijn voor bedrijven.
Bedrijven, onderzoekers en studenten gaan in het nieuwe innovatiecluster samen werken aan concrete oplossingen voor actuele uitdagingen: van klimaatbestendige zaden tot slimme verpakkingen die productverlies helpen voorkomen. De nadruk ligt op innovaties die ondernemers helpen om duurzamer, efficiënter en weerbaarder te produceren.
Volgens Loes Janssen, Business Developer Future Farming, richt Next Generation Farming zich op zes innovatieclusters. "Deze clusters bestrijken samen hele keten: van zaden en groene gewasbescherming tot voedselveiligheid en het ontwikkelen van nieuwe verdienmodellen. De ontwikkelde kennis moet direct toepasbaar zijn in de praktijk."
© Brightlands Campus Greenport Venlo
Niels Peeters (Innoveins Seed Solutions) en Loes Janssen (Brightlands Campus Greenport Venlo)
Laboratoria
Het kloppend hart van dit nieuwe innovatiecluster zijn de laboratoria die nu op Brightlands Campus Greenport Venlo gerealiseerd worden door Kronos Vitale, samen met projectpartners Brightlands Campus Greenport Venlo, Brightbox, Innoveins Seed Solutions en HAS green academy.
In deze labs komen volgens Loes technologie en teeltkennis samen. "De land- en tuinbouw heeft veel uitdagingen op het gebied van klimaat-adaptieve gewassen, groene gewasbescherming en het reduceren van verlies in de keten. Deze labs zijn een directe reactie op een behoefte vanuit de markt om onderzoek en technologie toegankelijk te maken, zodat ondernemers en onderzoekers deze uitdagingen samen kunnen aanpakken."
Volgens Niels Peeters, directeur van Innoveins Seed Solutions, is dit de eerste locatie in Nederland waar al deze labs onder één dak te vinden zijn. "We creëren hiermee een praktische plek waar ondernemers, onderzoekers en studenten samenkomen en samenwerken. Het zijn open faciliteiten, voor iedereen toegankelijk. Bedrijven kunnen hier terecht om te testen, pilots op te zetten of samen te werken aan nieuwe producten."
Eerste lab is opgericht
De nieuwe labs zijn eind 2025 gereed. Het eerste innovatiecluster rondom fenotypering is net opgericht, met als kernpartners Innoveins Seed Solutions en DEMCON/SeQso. Niels: "Dit cluster richt zich op het vroegtijdig karakteriseren van zaailingen met geavanceerde beeldtechnieken en AI, zodat je al heel vroeg weet hoe sterk het is. Je krijgt hierdoor diepgaande kennis over het jonge plantje."
Er wordt nu hard gewerkt aan het oprichten van de andere innovatieclusters. Loes: "We gaan hier voor open innovatie, dus heb je een innovatief plan, wil je een techniek of systeem testen, een nieuwe samenwerking opstarten of aansluiten bij een van de innovatieclusters, neem dan vooral contact op of kom langs."
Het project wordt mede mogelijk gemaakt door Kronos Vitale B.V., Brightlands Campus Greenport Venlo, HAS Green Academy, Brightbox, Innoveins Seed Solutions B.V. en door Regio Deal Noord-Limburg I.