De Autoriteit Consument & Markt (ACM) gaat onderzoeken hoe de prijzen van levensmiddelen in Nederlandse supermarkten tot stand komen. Aanleiding zijn signalen dat sommige boodschappen in Nederland duurder zijn dan in omliggende landen.
© Tero Vesalainen | Dreamstime
Het onderzoek richt zich op de prijsopbouw van producten uit het dagelijkse winkelmandje. Daarbij kijkt de ACM onder andere naar de winstmarges van leveranciers – waaronder A-merkproducenten – en de marges van supermarkten zelf. Ook prijsverschillen met andere Europese landen worden onderzocht.
Inzicht in marktproblemen
Met het onderzoek wil de ACM inzicht krijgen in mogelijke marktproblemen die kunnen leiden tot hogere prijzen. "Goed werkende markten zijn belangrijk voor zowel consumenten als bedrijven", aldus de ACM. Als leveranciers supermarkten belemmeren goedkoper in te kopen of er onvoldoende concurrentie is, kan dit de prijzen opdrijven.
Het onderzoek moet zowel consumenten als bedrijven duidelijkheid geven over de werking van de levensmiddelensector en mogelijke knelpunten. De resultaten van het onderzoek worden naar verwachting in de zomer van 2026 gepubliceerd. De ACM kan op basis van de bevindingen aanbevelingen doen aan de wetgever of handhavend optreden als er overtredingen worden vastgesteld.
Bron: ACM