Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Ruud Steur van FloraNL:

"Verdwijning bloemenwinkels voornamelijk aan de sector zelf te danken"

"Onlangs was in het nieuws dat het aantal bloemenwinkels in Nederland erg snel aan het afnemen is. De bloemist verdwijnt uit het straatbeeld. De belangrijkste argumenten die worden belicht, zijn de volgende: een gebrek aan opvolgers, toenemende kostenstijgingen en het negatieve imago vanwege gifstoffen. Het zijn natuurlijk mooie argumenten om je als bloemist achter te verschuilen wanneer je gaat stoppen of al gestopt ben," aldus Ruud Steur van FloraNL.

Maar is dit nu echt het daadwerkelijke probleem? "Als ex-bloemist en huidige directeur van het FloraNL platform ben ik van mening van niet," zegt hij. "Het daadwerkelijke probleem en kern van de oorzaak zit hem in het gebrek aan zakelijkheid (vaak gevormd door angst), professionaliteit en ondernemerschap."

Volgens Ruud zijn bloemisten bij uitstek creatieve mensen, doeners en harde werkers, met passie voor hun vak. "Dat is goed en zijn de allermooiste eigenschappen van een bloemist. Door de jaren heen hebben deze eigenschappen ze gebracht waar ze zijn. Maar de maatschappij staat niet stil en veel bloemisten zijn wel stil blijven staan. 'We doen wat we doen en het gaat al jaren goed zo', is dan ook een veelgehoorde term. Maar anno 2025 red je het niet meer met alleen deze eigenschappen. Nu komt het aan op ondernemerschap, zakelijkheid en duidelijke keuzes maken."

© FloraNL

Geen keuzes op basis van feiten
"Jarenlang bleven bloemisten doen wat ze doen. Ze gaven kortingen om klanten binnen te halen, bezorgden gratis en bleven bezorgen voor tussenpartijen met hoge afdrachten. Indexeren is een bloemist vreemd, sturen op cijfers gaat niet verder dan 'wat is mijn omzet en stand van mijn bankrekening'. Keuzes worden gemaakt op gevoel, niet op feiten, emotionele belangen wegen zwaarder dan zakelijke belangen."

Nog steeds wordt er veel 'gratis' bezorgd. "Als iets gratis is, wek je de indruk dat het niets kost! Het tegendeel is waar," zegt hij. "Nog steeds blijven bloemisten boeketten en abonnementen leveren voor dezelfde prijs en durven bloemisten nauwelijks te indexeren, bang als ze zijn dat de klant wegblijft. Nog steeds zijn veruit de meeste bloemisten voor een groot deel of zelfs helemaal afhankelijk van de omzet die ze in hun schoot geworpen krijgen van de zogenaamde tussenpartijen. Maar ondertussen blijven de kosten in rap tempo stijgen, het aanbod wordt geringer, de klant steeds veeleisender en de publieke opinie steeds grilliger."

Vragen om dezelfde prijs
Ook de klant van de bloemist heeft hier een groot aandeel in, want die blijft vragen om hetzelfde voor dezelfde prijs. "Maar in de kern is de bloemist daar zelf de veroorzaker van, want hij/zij blijft hetzelfde leveren voor dezelfde prijs. Dit terwijl alles duurder wordt, arbeidskosten voorop!" zegt hij.

"Geen opvolgers kunnen vinden en geen personeel kunnen vinden, is niet raar als de opvolger ziet dat er heel veel gedaan moet worden voor heel weinig resultaat. Het is ook moeilijker een medewerker te vinden, want die voelt zich onderbetaald in de bloemenwinkel. Niet zo gek, want de bloemist kan weinig meer bieden, omdat hij niet goed rekent. En eigenlijk geen idee heeft waar nu werkelijk zijn winst valt te behalen."

Is er dan geen toekomst meer voor de bloemist?
Natuurlijk wel, volgens Ruud. "Er is toekomst voor de bloemist die duidelijke keuzes maakt in wat hij wel of wat hij niet meer doet, stuurt op cijfers en durft geld te vragen voor zijn arbeid en creativiteit. De bloemist die 'nee' durft te zeggen tegen klanten die dat niet kunnen of willen waarderen. Kortom, de bloemist die ook echt ondernemer is."

"Ja, bloemen zijn een luxeproduct. Ze zijn geen eerste levensbehoefte, maar emotie is wel een eerste levensbehoefte en met bloemen voed je die emotie, in mooie en verdrietige tijden."

"Verschuil je dus niet achter de negatieve trend in de maatschappij. Kijk naar de (nieuwe) kansen die ontstaan. Laat zien dat je innoveert, sta voor je prijs en je vak en kies voor duurzaam en verantwoord ondernemen."

En de klant? "Die zal moeten accepteren dat bloemen een belangrijke en emotionele waarde hebben in de maatschappij. Bloemen zijn verder prima duurzaam en maatschappelijk verantwoord te leveren, maar er moet ook gewoon betaald worden voor wat het kost."

Voor meer informatie:
FloraNL
Tel.: 085 489 17 73
[email protected]
www.floranl.nl

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer