Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Energie-update: Zonder zon geen goedkope stroom

De zon laat het vaker afweten woensdag en dat is direct terug te zien in de uurprijzen voor elektriciteit. Rond lunchtijd zakken die niet richting 0. Het brengt de dagprijs op 86 euro per megawattuur, zonder hoge avondpiekprijs nu de aircovraag naar elektriciteit met het dalen van de temperaturen ook afneemt.

De TTF-gasprijs beweegt aan het begin van deze week horizontaal en ligt onder de 33 euro per megawattuur voor komende winter.

© ICEDe TTF-gasprijs voor het contract Q1 2026 t/m 19 augustus. Klik hier voor de actuele gascontractprijzen.

De ontmoetingen van Trump met Poetin en Zelensky rond een staakt-het-vuren in Oekraïne houden de gemoederen op de gasmarkt bezig. Waar een vredesakkoord tot meer Russisch gas op de markt en dus neerwaartse druk zou kunnen leiden, maakt een mislukking de kans op zwaardere sancties groter. Tegelijkertijd is de Amerikaanse gasprijs op het laagste punt van 2025 gekomen – met name als gevolg van de hoge productie, constateert EqoLibrium in een marktanalyse. Het al dan niet opvoeren of afbouwen van de sancties op Rusland naar aanleiding van de vredesbesprekingen zorgt ook op de oliemarkt voor een afwachtende houding. EqoLibrium is een onderzoeksbureau dat zich richt op vraagstukken rond economie, energie en klimaat.

Totdat de markt bevestiging krijgt dat de Europese gasbergingen tijdig en voldoende gevuld raken, blijft er beperkte ruimte voor significante prijsdalingen, stelt energieleverancier Engie in hun marktupdate. Anticiperend op een positieve uitkomst van vredesbesprekingen zakte de TTF-gasprijs eind vorige week al wel een stukje.

Moeten we in Nederland doorgaan met gas winnen uit kleine velden? Omdat we nog niet zonder kunnen is het nodig weer aardgas op te pompen, stelt Gerda Verburg, van Element NL in het FD (€). Zeker niet, het is in strijd met klimaatafspraken en mensenrechten, riposteert jurist Maikel van Wissen in diezelfde krant.

Verburg wijst op de geopolitieke realiteit. Nederland gebruikt 30 miljard kubieke meter gas per jaar en produceert er 10. "Nu Groningen is gesloten moeten we het ergens vandaan halen", vindt ze. Liever hier winnen en kiezen voor minder afhankelijkheid dan gas halen bij Poetin of vervuilend Amerikaans lng met schepen naar Nederland transporteren. "Gas is nodig in de overgang naar een klimaatneutraal energiesysteem', stelt ze. In een instabiele wereld moet Nederland zelf verantwoordelijk zijn voor zijn energievoorziening. En driekwart van de inkomsten komt terecht in de schatkist, rekent ze voor. "Dat kan een-op-een worden geïnvesteerd in verduurzaming, in isolatie, warmtenetten en uit­breiding van het stroomnet."

Gerelateerde artikelen → Zie meer