VGB:
Export bloemen en planten handhaaft kleine voorsprong
Twee jaar geleden, toen het HBAG was opgeheven, startte Floridata met het verzamelen van exportstatistieken bij aangesloten handelaren. Sindsdien publiceert de VGB op basis hiervan maandelijks de top-10 exportbestemmingen.
Omgedraaid
In 2015 bleef de bloemen- en plantenexport naar marktleider Duitsland tot en met april 6% lager dan in 2014, op € 631 miljoen. De nummers twee en drie Engeland en Frankrijk gaven toen een groei te zien van 17% respectievelijk 15% tot € 345 miljoen en € 248 miljoen. De rollen zijn nu omgedraaid: Duitsland plust in de eerste vier maanden 5% tot € 662 miljoen en Engeland (-2% tot € 340 miljoen) en Frankrijk (-3% tot € 240 miljoen) leveren in. Het marktaandeel van de top-3 blijft hierdoor op bijna 60%.
In hoeverre er sprake is van een structurele kentering is nog niet vast te stellen. Sinds eind 2014 kromp de export vanuit Nederland op Duitsland, waardoor het marktaandeel ruim twee procentpunt zakte tot onder 28%. Dankzij de toename in de afgelopen maanden is het marktaandeel weer gestegen tot boven 31%. ”Wij hebben er met de inzet van extra medewerkers echt op ingezet om in Duitsland te groeien en dat vertaalt zich in meer klanten”, licht directeur Hans van der Plas van Van der Plas Flowers and Plants toe. De krimp in Engeland en Frankrijk herkent hij niet. Lijnrijder Gert-Jan van der Burg vindt de Franse markt wel moeizamer. ”Consumenten hebben het vertrouwen verloren en minder geld te besteden. Dat hoor ik ook van collega's. De betalingsmoraal is ook aan wegzakken”, stelt hij vast.
Voor het eerst sinds eind 2014 staan planten (+3%) weer op een grotere voorsprong dan bloemen (+0,6%). Ook deze ontwikkeling hoeft nog geen trendbreuk te betekenen.
Minder landen op achterstand
Een jaar geleden tot en met april kampten zes landen uit de top-10 met een achterstand. Dit jaar zijn het er drie. Naast Engeland en Frankrijk neemt ook Rusland minder bloemen en planten af en de krimp met 41% afgelopen april was zelfs de grootste daling in een maand in twee jaar. Cumulatief is de daling 32%. Het marktaandeel van deze voormalige nummer vier is inmiddels gehalveerd naar 2,5% en de trekkracht van Rusland is volledig weggevallen. Dat werd lang gecompenseerd door de bovengemiddelde groei in Engeland. De groei van deze markt, plus 14% in 2015 en qua marktaandeel plus 1,6 procentpunt tot 16,6%, temporiseert. Een mogelijke Brexit, waarbij het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie treedt, is voor de Nederlandse bloemen- en plantengroothandel een doemscenario.
Na een krimpjaar is de export vanuit Nederland naar Oostenrijk met € 52 miljoen op hetzelfde niveau als een jaar geleden. De positieve ontwikkeling in Polen zet door. Na de stijging van de exportwaarde met 15% respectievelijk 14% in 2014 en 2015 wordt dit jaar tot en met april in dubbele cijfers geplust: +12% tot € 70 miljoen. Bloemen richting Polen stijgen iets meer dan pot- en tuinplanten.
Scandinavië
Over de Scandinavische bestemmingen, met Zweden als belangrijkste, berichten exporteurs wisselend. Directeur Johan Muhr van APH Produkter Holland vond de afzet in het eerste kwartaal moeizaam. ”Lokale productie van tulpen was er volop en in zeer goede kwaliteit”, noemt hij als een van de oorzaken. In april trok de markt aan en dat wordt bevestigd door de VGB-cijfers: plus 12%. De daling van 2% werd hierdoor omgebogen in een net zo grote stijging. Muhr is een sterk voorstander van verbetering van de logistieke middelen, die onder regie van FloraHolland worden gebruikt. ”Wij zijn teveel tijd kwijt en maken overbodige kosten”, is zijn argumentatie.
Cees de Boer van Beau Flowers constateert dat de Scandinavische markten meer energie vergen. ”We moeten veel meer tijd investeren en met steeds meer acties komen om klanten te overtuigen. Daarnaast worden supermarkten forsere concurrenten, die wij alleen met service kunnen verslaan.”
Internettoepassingen zijn in de internationale bloemen- en plantengroothandel flink aan het inburgeren. Floravista, al twaalf jaar importeur van bloemen uit Italië, voegde recent plantenexport naar dit land toe aan de handelsactiviteiten. Dit was volgens directeur Andrea Moraldo met een webshop vrij makkelijk te implementeren. ”Hierin wordt de concurrentie ook forser”, weet Van der Plas van de groothandel, die jaren geleden als een van de eerste succesvol met internet pionierde.
Bron: VGB