Meerderheid Europees Parlement wil patenten voor traditionele plantveredeling tegenhouden
Plantenveredeling moet worden gezien als een proces dat al eeuwenlang door boeren wordt toegepast. Toegang tot biologisch uitgangsmateriaal is cruciaal voor innovatie en de ontwikkeling van nieuwe soorten. Ook de voedselzekerheid en maatregelen tegen de klimaatverandering zouden geraakt worden door patenten. Bovendien vergroten patenten de kans op monopolies in de sector. Producten als planten, zaden, inheemse eigenschappen of genen moeten gevrijwaard blijven van patenten, zo benadrukken het Europees Parlement in de resolutie die met 354 stemmen voor, 229 tegen en 35 onthoudingen is aangenomen.
Het Europees Parlement roept de Europese Commissie op opheldering te geven over bestaande regels - vooral over de Europese biotechnologie richtlijn - en deze uitleg met het Europese Octrooibureau te delen en te garanderen dat producten die voortkomen uit traditionele kweektechnieken niet gepatenteerd kunnen worden. De resolutie van het Europees Parlement is een reactie op het besluit van 25 maart 2015 van de raad van beroep het Octrooibureau om patenten toe te laten voor een tomaat en broccoli die zijn ontstaan uit traditionele kweektechnieken. Het Octrooibureau stelt echter dat essentiële biologische processen weliswaar niet gepatenteerd kunnen worden, maar de daar uit voortkomende planten of vruchten wel. Binnen het Europees Parlement wordt gevreesd dat zo'n rigide interpretatie van huidige regels een negatieve invloed zal hebben op het Europese concurrentievermogen en zal leiden tot monopolisten op de voedselmarkt. Op 10 mei 2012 riep het Europees Parlement het Octrooibureau al op zulke producten niet in aanmerking te laten komen voor patenten.
bron: Europees Parlement / AgriHolland
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-03-29 Kabinet voorstander vlak tarief energiebelasting
- 2023-03-28 Nederlandse solarbedrijven gaan samen fabrieken bouwen en productieketen opzetten in Europa
- 2023-03-28 Nolina introduceert nieuwe lijn potrozen in potmaat 7 cm
- 2023-03-24 "Kom maar op met die lente!"
- 2023-03-23 Pondera Geo Energy sluit aan bij Geothermie Nederland
- 2023-03-23 Crisisupdate: Fransen stoken onrust op energiemarkt
- 2023-03-22 "De consument zal moeten accepteren dat bloemen zo'n 20 tot 30 procent duurder zijn, we kunnen niet anders"
- 2023-03-21 Met Pasen toch weer uitgebreide bloemenpracht van Nederlandse kwekers op Sint Pietersplein
- 2023-03-17 Provincie koopt 15 ha grond in Egmond-Binnen bestemd voor bollenteelt
- 2023-03-15 Boomkwekerijsector in rustiger vaarwater
- 2023-03-14 FPC Tulp ontdekt samen met Royal FloraHolland de markt in Boedapest, Bratislava en Wenen
- 2023-03-14 Glastuinbouw lonkt naar zoutbatterij
- 2023-03-13 Oijen haalt tot zeventig procent medicijnresten uit rioolwater met Norit
- 2023-03-13 Servische bloemenhandel groeit
- 2023-03-13 "Minister schrapt verbod op oppompen grondwater na landbouwlobby"
- 2023-03-10 "Moederdagen zijn weer in aantocht"
- 2023-03-09 Herstel van vertrouwen Nederlandse glasteler zet door, maar is nog broos
- 2023-03-09 Frankrijk gaat miljoenen steken in moderniseren kassen
- 2023-03-08 Achter de schermen bij aardwarmteproject Agriport A7
- 2023-03-08 "Vrouwendag blijft topdag voor het bloemenvak"