Onweer, harde wind en hagelbuien hebben de extreme warmte verdreven, en daarmee is ook de druk op de elektriciteitsmarkt voorbij. De vraag naar stroom voor koeling is gedaald, en de EPEX-uurprijzen schieten direct niet meer extreem omhoog. De dagprijs komt op net geen 87 euro per megawattuur uit, met als maximale uurpiek in de avondspits 179 euro.
Op de onbalansmarkt zijn er in de periode van het noodweer enkele pieken en dalen in de prijzen te zien, zo blijkt uit TenneT-data. De prijzen schoten tot maximaal 1662 euro per megawattuur omhoog, en zakten tot maximaal -898 euro per megawattuur.
De TTF-gasprijs daalt niet meer en is woensdag lichtjes verder gestegen, tot ongeveer 35,5 euro per megawattuur voor de contracten voor komende winter.
De TTF-gasprijs voor het contract 'winter 2025' t/m 2 juli. Klik hier voor de actuele gascontractprijzen.
De hoge piekprijzen voor elektriciteit in de avonduren tijdens de hittegolf hebben te maken met de krappe energiemarkt op die momenten. Zon en wind nemen in kracht af, en waar sommige landen zoals Frankrijk dan kunnen rekenen op waterkracht of kernenergie, is dat in Nederland en België lastiger. Hier springen gas- en kolencentrales bij, legt Joannes Laveyne, onderzoeker en energiespecialist aan de UGent, uit bij de VRT.
De afgelopen drie maanden waren erg zonnig en bij vlagen winderig, waardoor meer hernieuwbare energie is opgewekt dan een jaar eerder. Maar door gebrek aan opslagruimte wordt veel stroom weggegooid, meldt Nu.nl op basis van cijfers van Energieopwek.nl, dat de productie van elektriciteit bijhoudt.
Nederland is tussen 2015 en 2024 afhankelijker geworden van aardolie en aardgas uit de Verenigde Staten voor het nationale energieaanbod. In 2024 was die afhankelijkheid 24 procent. Deze stijging compenseert de afgenomen afhankelijkheid van Rusland in de afgelopen jaren, die in 2024 tot onder de 3 procent zakte. In totaal was Nederland in 2024 voor 78 procent afhankelijk van het buitenland voor energie. Ook de Europese Unie als geheel is meer afhankelijk van de VS en minder van Rusland. Dit meldt het CBS op basis van nieuwe cijfers.
Lokale opwekking van energie helpt ondernemers vooruit en gaat netcongestie tegen. De combinatie van zonne- en windenergie, opslag en onderlinge energielevering werkt het best. Dit bespaart ondernemers veel geld, de jaarlijkse energiekosten dalen tot vijftig procent. Dit blijkt uit onderzoek in opdracht van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) en Holland Solar.
Energiekosten zijn steeds bepalender voor de concurrentiepositie van bedrijven. In Nederland liggen deze kosten structureel hoger dan in andere landen – grotendeels als gevolg van beleidskeuzes. Daardoor betaalt de Nederlandse industrie fors meer dan buitenlandse concurrenten. Wat zijn daarvan de economische gevolgen? TNO zet het op een rijtje.
Stichting Eerlijke Handelspraktijken heeft Vattenfall, Eneco, Essent, Greenchoice, Energiedirect en Budget Thuis gedagvaard. Met deze dagvaarding gaat de grootschalige collectieve actie over variabele energiecontracten tegen deze zes energieleveranciers officieel van start.