Na de exclusieve opening voor de koning en koningin en beroemdheden op maandag, gevolgd door twee dagen voor RHS-leden, verwelkomt de RHS Chelsea Flower Show het algemene publiek van donderdag tot en met zaterdag. Deze bloemenshow, met meer dan een eeuw geschiedenis op het terrein van het Royal Hospital in Londen, is een bekend evenement geworden dat deelname van vele Britse kwekerijen, veredelaars, hoveniers en bloemisten aantrekt. Het staat zelfs op de vijfde plaats op Kuoni's lijst van onvergetelijke reiservaringen voor 2024, en jaarlijks worden er tot 168.000 bezoekers verwacht.
De koning in 'the Great Pavilion' bewondert de Raymond Evison Clematis-stand
Bezoek koning en koningin
Op maandag bezochten koning Charles III en koningin Camilla de RHS Chelsea Flower Show, een jaarlijks bezoek waar het koninklijk paar al vele jaren van geniet. Ze bezochten verschillende tuinen, stands en plantententoonstellingen op de show, zoals de stand van Raymond Evison Clematis, David Austin Roses, Harkness Roses en van The Farewell Flowers Directory.
David Austin Roses presenteerde 'The King's Rose', speciaal voor van de King's Foundation, en Harkness Roses presenteerde hun Rosa 'Catherine's Rose, een nieuwe variëteit die de prinses van Wales eert. Bij de Highgrove Shop-stand ontmoette de koning David Beckham, ambassadeur van The King's Foundation. In 'the Great Pavilion' ontdekte de koningin de allereerste begrafenisbloemschikking in de 112-jarige geschiedenis van de show, ontworpen door The Farewell Flowers Directory.
Bekijk hieronder de video over het bezoek van hun Majesteiten en klik hier voor het volledige artikel over hun bezoek.
Nieuwsgierig naar welke royals de show de afgelopen jaren hebben bezocht? Bekijk de Instagram-post hieronder.
Prijzen
Wanneer de RHS Chelsea Flower Show plaatsvindt, horen daar natuurlijk prijzen en medailles bij.
RHS Chelsea Plant van het Jaar 2025
Deze jaarlijkse prijs viert uitzonderlijke planten met een nieuw of verbeterd kenmerk, waardoor ze zich onderscheiden van planten die al op de markt zijn. Bloemententoonstellers in het Grote Paviljoen, het hart van de RHS Chelsea gelaatsvloer, werden uitgenodigd om nieuwe planten in te dienen voor de competitie voorafgaand aan de Show. Inzendingen werden zorgvuldig overwogen door een select paneel van RHS en industrie-experts, die het aantal kandidaten terugbrachten tot minder dan 20. Deze geselecteerde planten werden vervolgens tentoongesteld op de Show, waar op persdag leden van onze RHS Expertgroepen ze beoordeelden en een winnaar kozen.
De beslissing van de jury was gebaseerd op drie criteria: nieuwheid en innovatie, tuinprestatie en waarschijnlijke aantrekkingskracht voor Britse tuiniers. De eindstemming was gebaseerd op de ingezonden informatie voorafgaand aan de Show en de 'wow'-factor van de tentoongestelde planten.
Winnaar: Philadelphus Petite Perfume Pink ('P1')
Philadelphus Petite Perfume Pink ('P1')
Gezamenlijk tweede plaats: Hosta 'Silly String' (Kweker: Hans Hansen (Walter's Gardens). Tentoonsteller: Sienna Hosta. Leverancier: Fairweather's Nursery) en Salvia Tropicolour Sunrise ('Tropog021') (Tropicolour Series)
Hosta 'Silly String' en Salvia Tropicolour Sunrise
Klik hier voor meer informatie over de winnaars en de finalisten van 2025.
Deze en alle geselecteerde planten zijn te zien op de RHS Chelsea Flower Show Plant van het Jaar-display in het Grote Paviljoen.
En als we het over het Grote Paviljoen hebben, het was vroeger één gigantische tent, vermeld als de grootste tent ter wereld in het Guinness Book of Records. Sinds het midden van de jaren '90 is het een combinatie van drie structuren die samen 12.570m² tentoonstellingsruimte creëren en zelfs het 13 meter hoge Monument bedekken. Het Paviljoen herbergt meer dan 500 exposanten van over de hele wereld. Hier bevinden zich de All About Plants-tuinen en de Monument-installatie, de Discovery Zone en alle bloemenexposanten. Hier zijn enkele van de andere hoogtepunten van dit jaar binnen het Grote Paviljoen.
RHS Chelsea Sustainable Excellence Awards 2025
Andere prijzen die werden uitgereikt, waren de RHS Chelsea Sustainable Excellence Awards 2025, exclusief gegeven aan Show-exposanten. Deze prijzen erkennen bedrijven en producten die pionieren op het gebied van milieuvriendelijke praktijken en de hoogste duurzaamheidsnormen exemplificeren.
Winnaar van Duurzame Bedrijf van het Jaar 2025: POTR
Winnaar van Duurzaam Tuinproduct van het Jaar 2025: Sneeboer Trading: Garden Scoop
Winnaar van Duurzaam Lifestyle-product van het Jaar 2025: MONC: MONC Eyewear
Klik hier voor meer informatie over de winnaars en de finalisten van 2025.
En nog meer medailles en prijzen
Tijdens de show werden ook veel medailles uitgereikt. Te veel om in dit artikel op te sommen, maar klik hier om alle medaille- en prijswinnaars te zien.
Beoordeling
Altijd al willen weten hoe de jury de medaille-winnende tuinen op RHS Shows kiest? Van hoe juryleden hun beslissingen maken tot wat er gebeurt tijdens de showweek, ontdek de innerlijke werking van de RHS Shows. Lees meer in de video hieronder en in dit artikel ontdek je wat er nodig is om die felbegeerde medailles te winnen.
Exposanten
Op 14 mei begonnen de handelsbeursexposanten met het opzetten van hun stands en zich klaar te maken voor de show. Benieuwd naar alle exposanten? Klik hier. En wat dacht je van de installaties? Klik hier om alle installaties te zien.
RHS Letters "een caleidoscopische compositie die zo'n 5.000 bloemen samenbrengt, waaronder een aantal ongebruikelijke variëteiten van Protea en Heliconia. Hun heldere en harmonieuze kleuren zorgen voor een betoverend ombré-effect."
Chelsea - hot topic in het Britse nieuws
Naast de talrijke nieuwsartikelen die beschikbaar zijn op de RHS Chelsea-website, is er uitgebreide berichtgeving over de show, de stands en meer te vinden in de Britse media.
De BBC publiceerde bijvoorbeeld een artikel over Surreal Succulents, een kwekerij uit Cornwall die net zijn vijfde opeenvolgende gouden medaille heeft gewonnen. De kwekerij heeft goud gewonnen op elk van de laatste vijf shows, inclusief de RHS Plant van het Jaar award in 2022. In het artikel bespreekt baas Daniel Michael de voorbereidingen en uitdagingen die gepaard gaan met het gereed maken voor de show.
Ook zijn er artikelen met een kritische noot gepubliceerd, zoals die in de Daily Mail, waarin wordt gesteld dat de RHS Chelsea overlopen is door influencers en realitysterren.
Voor meer informatie:
RHS
www.rhs.org.uk