Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
2022

Meer agrarische import én export Vlaanderen door inflatie

Het Vlaamse Gewest exporteerde in 2022 voor 53,8 miljard euro aan. De import van dergelijke producten was goed voor 46,4 miljard euro aan agrohandelsproducten. Het overschot op de agrohandelsbalans bedroeg daarmee 7,5 miljard euro. De export bestaat voor een belangrijk deel uit geïmporteerde producten die hier al dan niet worden verwerkt en daarna opnieuw worden geëxporteerd (wederuitvoer). Dat meldt Statistiek Vlaanderen bij de cijfers over 2022.

Zowel de import als de export kende een sterke stijging in 2022. Dat is hoofdzakelijk het gevolg van de toegenomen inflatie in 2022 (de handelsstromen zijn immers uitgedrukt in lopende prijzen, wat zoveel wil zeggen als dat er geen inflatiecorrectie is uitgevoerd.

Tegenover 2017 groeide de uitvoerwaarde met 40% en de invoerwaarde met 42%. Door de sterkere (absolute) toename van de export nam het handelssaldo in dezelfde periode met 29% toe.

De agrarische producten waren in 2022 goed voor 9,4% van de totale import en 11,8% van de totale export van het Vlaamse Gewest.

Iets meer dan helft van handel gebeurt met buurlanden
De Vlaamse agrarische handel gebeurt vooral met de buurlanden. In 2022 waren de buurlanden (zonder het Verenigd Koninkrijk) goed voor 55% van de invoer in het Vlaamse Gewest en 53% van de uitvoer uit het Vlaamse Gewest. De overige landen van de Europese Unie vormen de 2de belangrijkste landengroep, goed voor respectievelijk 14% en 20% van de in- en uitvoer. Het Verenigd Koninkrijk was goed voor 2% van de invoer en 9% van de uitvoer.

De agrohandel met de Mercosur-landen (Brazilië, Argentinië, Paraguay, Uruguay, Venezuela en Bolivia) vertoonde in 2022 een handelstekort van 1,1 miljard euro. Er was wel een agrohandelsoverschot met de Verenigde Staten (382 miljoen euro) en China (110 miljoen euro).

Bij deze cijfers is het belangrijk aan te geven dat Vlaanderen een doorvoerregio is. Veel producten worden door andere Europese landen in- en uitgevoerd via de Vlaamse havens.

Bron: Statistiek Vlaanderen

Publicatiedatum: