De Britten zijn er na drie jaar uit: het Britse Lagerhuis is in principe akkoord met het Terugtrekkingsakkoord met de Europese Unie. De uitslag was 358-234. In de verwachting dat het Europees Parlement in januari óók gaan instemmen, betekent dit concreet volgens Klaas Johan Osinga van LTO Nederland dat:
- Het Verenigd Koninkrijk is vanaf 1 februari 2020 geen lid meer van de Europese Unie. Geen discussies meer, er is geen weg meer terug.
- Vooralsnog geldt voor de handel met het VK: business as usual. We starten met de overgangsperiode. De handel tussen de EU en het VK gaat in die periode gewoon door. Het VK volgt de EU-wetgeving, ook al zit het in Brussel niet meer aan tafel. Het VK betaalt in 2020 ook nog mee aan de EU-begroting.
- De onderhandelingen over de toekomstige handelsrelatie tussen de EU en VK gaan starten.
- Eerstvolgende deadline: 30 juni 2020. Uiterlijk op die datum moeten de EU en VK of ze vóór eind 2020 tot een akkoord kunnen komen. Zo niet, dan kan de deadline twee jaar opschuiven, tot eind 2022.
- Hoe dan ook, in 2020 in ieder geval geen veranderingen voor de handel. Maar de kans op een ongewenste “no-deal Brexit”, begin 2021 of begin 2023, blijft aanwezig.