Zonder arbeidsmigranten kan de Nederlandse economie niet draaien. Met name de agrarische sector is er inmiddels volledig van afhankelijk.
Nederlandse werknemers zoeken liever een baan bij andersoortige bedrijven. Maar inmiddels is het ook flink schrapen om gemotiveerde ‘buitenlanders’ te vinden. „Op dit moment komt 80 procent van onze duizend uitzendkrachten uit Polen”, vertelt Van Doorn. „Maar als de economie daar zo blijft draaien als nu, is dat over zo’n drie jaar nog maar de helft.”
VDU, de gespecialiseerde werkvoorziener die zich voornamelijk richt op Betuwse fruittelers, vist inmiddels in een nieuwe vijver: Moldavië. „Het is eigenlijk een enclave in Roemenië. Hoewel het de inwoners geld en tijd kost, hebben ze recht op een Roemeens paspoort en dus ook op werk in de EU."