Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
vogelvlucht over de markt

Rusland, land van bloemen

De afgelopen jaren heeft Rusland er een sport van gemaakt in de productie van agrarische producten zoveel mogelijk zelfvoorzienend te worden, óók in bloemen. Dit heeft de afgelopen tijd geresulteerd in een aantal grootschalige nieuwbouwprojecten. Hoewel voor de handel in eerste instantie zorgwekkend, biedt dit voor allerlei toeleveranciers vooral ook mogelijkheden.

Het zijn niet alleen vele hectare glasgroenten die verspreid over het land uit de grond worden gestampt. Zo opende bijvoorbeeld Sint-Petersburg onlangs een kassencomplex, alwaar 60% van alle bloemen bestemd voor de bloemenbedden door de stad heen geproduceerd zou moeten worden. Een maand later, in juli j.l.,werd in Smolensk de bouw van een kas voor de productie van tulpen aangekondigd. Recentelijk werd bovendien een kas voor de productie van rozen geopend in Noord-Ossetië en een rozenkweker nabij Moskou heeft zojuist een expansie van 6 hectare aangezegd.

Dit zijn slechts een paar voorbeelden die onze collega's van FloralDaily hebben opgepikt, die duiden op een groter wordende en zich stabiliserende markt. Dat blijkt ook uit de jaarlijkse FlowersExpo, alwaar elk jaar meer binnenlandse producenten en toeleveranciers aanwezig zijn.

Toeleveranciers op het gebied van kassenbouw, teelt, veredeling en uitgangsmateriaal volgen de ontwikkelingen met belangstelling. Op de reeds genoemde FlowersExpo vernamen we uit tal van hoeken dat uitbreidingen op ieder gebied gehoopt dan wel gepland zijn, terwijl ook de (veelal Nederlandse) veredelaars opmerkten een groeiende belangstelling te zien voor het eigen assortiment. Het aantal producenten neemt bovendien toe en is nu, niet in het minst door een programma van staatssteun, een stuk groter dan 10 jaar geleden.

Dit is kortom goed nieuws voor de Nederlandse toeleveranciers op het gebied van teelt onder glas. Op de beurs kon de Nederlandse landbouwraad Meeuwes Brouwer dit beamen. Naar eigen zeggen zou alleen al de vraag naar Nederlandse uitgangsmateriaal het afgelopen jaar met 25% gegroeid zijn.

Een voorbeeld is Zheleny Dom, een rozenkweker die zowel buiten als in de kas productie heeft. Deze kweker test verschillende variëteiten van zowel Nederlandse als Duitse veredelaars. In 2019 moet overigens een nieuwe, 4.5 hectare tellende kas gereed zijn.

De Russische kweker Da!Rosa teelde verschillende variëteiten van Kordana, van de Duitse veredelaar Kordes Roses. De kweker, Denis Kolpakov, ziet ook het aantal kwekers groeien, en daarbij ook de vraag naar know-how. Hij ziet naar eigen zeggen dan ook steeds vaker Nederlandse adviseurs op de Russische tuinen.

Exportkansen
Met het oog op voorgaande, zou de handel zich wat nerveus kunnen maken, maar dat lijkt dan weer ongegrond. De legendarische bloemengekte van de Rus is niet snel tot bedaren gebracht, zo blijkt wel als we inzoomen op de verschillende productcategorieën.

Rozen
Uit statistieken van Eurostat blijkt dan Rusland de grootste niet-EU markt is voor rozen uit die EU. Het land neemt voor 28 miljoen euro aan rozen af, dat neerkomt op 45% van de totale export.

Het grootste gedeelte van de Russische roos komt echter niet uit de EU maar uit Colombia en Ecuador. Tegelijkertijd is dit aandeel de laatste jaren wat geslonken. Zo meldt de Colombiaanse kweker Martina Flowers dat de wispelturige Russische markt van de laatste jaren hen deed besluiten zich meer op andere markten te richten. In het verleden stuurden zij 35-40% van het product die kant op, nu is dat nog maar 10%. Hoewel de aantallen weer iets bijtrekken, verwacht de kweker niet meer op het oude niveau terug te keren.

Met andere woorden, de Zuid-Amerikanen laten een gat achter, wat door 'ons' kan worden ingevuld. Zo weet Rosen Tantau dat er veel ruimte is voor nieuwe kleuren en noviteiten, en ziet Meilland, ook in Moskou aanwezig op de beurs, bijvoorbeeld kansen voor de geurende rozen.

Chrysanten
Een andere Russische favoriet is de chrysant. De laatste jaren zie je naast de de grote pluizers ook steeds vaker troschrysanten en santinis, zo pikten we op bij Zentoo. Naar eigen zeggen heeft de Russische markt een belangrijke invloed op de samenstelling van het eigen assortiment.

Het overgrote merendeel van de in Rusland verkochten chrysanten komen uit Nederland. Bovendien lijkt de gemiddelde Rus in het bijzonder de chrysant de laatste tijd hoger te waarderen. Afgelopen jaar zou de prijs per steel 30% hoger zijn geweest dan het jaar daarvoor.

Tulp
De tulp is chronisch in short-supply. Rond Internationale Vrouwendag spraken we met de heren van het Flower Circus, die vaststelden dat de Nederlandse tulp, hoewel wat rauw en ondermaats naar Russische smaak, toch goed verkocht werd. Hoe dat ook zij, in Rusland wordt ook ingezet op het opschroeven van de tulpenproductie.

Snijbloemen
Hoewel rozen, chrysanten en tulpen het populairst zijn, is het gehele snijbloemenassortiment bezig een groei door te maken. En hoe slechter de roebel erop staat, hoe meer de exclusievere variëteiten lijken op te brengen (zo blijkt uit bijv. deze cijfers van RFH). Een kweker die dat dan weer kan beamen, is, bijvoorbeeld, de Colombiaanse kweker Turflor, die de flow van de asters op Rusland ziet groeien naar inmiddels 8% van de productie.

Hortensia
En wat te denken van de hortensia's? Russen houden van groot, zo luidt het stereotype, en dat lijkt in dit geval bevestigd te worden. De markt voor de Colombiaanse hortensia is in Rusland met 44,1% in waarde en 52.5 procent in volume gestegen, tekenden we op uit de mond van Flores del Este.

Phalaenopsis
En de orchidee dan? Die is, zo weet bijvoorbeeld de Nederlandse kweker Levoplant. Deze kweker levert al ruim 10 jaar aan de Russische markt, maar ziet nog altijd mogelijkheden voor groei. Bovendien zou er nog het e.e.a. gewonnen worden op transport(-duur) en op presentatie.

Tuinplanten
Russen houden van snijbloemen, maar zijn bovendien vaak trotse eigenaar van een buitenhuisje oftewel datsja. Daar teelt men traditiegetrouw wat groenten, maar ook schuwt men de sierplanten niet, zo blijkt. Polen is de grootste leverancier van tuinplanten op Rusland, zo was te zien aan de grote presentatie op de Flowers Expo.

Het hardst gaat het met de begonia, petunia, coleus, ageratum en pansy variëteiten, zo hoorden we van Schneider youngplant. De Russische consument, weet de toeleverancier van uitgangsmateriaal, is erg nieuwsgierig en geïnteresseerd in nieuwe varieteiten

Conclusie
Net als de glasgroenten, maakt ook de sierteelt in Rusland een rappe groei door. Toeleveranciers over de gehele breedte zien steeds meer kansen, terwijl een groeiend bestedingspatroon bij de Russische consument de afzetmogelijkheden voor zowel de binnen- als buitenlandse producenten doet toenemen.

Publicatiedatum: