Kennis uitwisselen om virus bij lelies te voorkomen
Kennisuitwisseling
De schade kan astronomische vormen aannemen en komt naar voren in de broeierij. Dit kan alleen worden voorkomen door virusvrije partijen te gebruiken. Hier ligt een taak voor de kwekerij in het voorkomen van besmetting en verspreiding. Lelietelers zijn op hun bedrijven proeven aan het doen met het ontsmetten van bollen, machines en kisten om te kijken of ze de verspreiding in hun bedrijf een halt toe kunnen roepen. Om de opgedane kennis uit te wisselen, heeft AgriVizier in samenwerking met Flynth, WUR, DLV Plant en DLV Bouw een bijeenkomst georganiseerd. Hieruit bleek dat de aanwezige leliekwekers PLAMV als een groot probleem ervaren. Verspreiding kan niet voorkomen worden, monsteruitslagen zijn onvoorspelbaar en economische schade is groot. Er werd open en eerlijk informatie uitgewisseld in de overtuiging dat alleen op die manier PLAMV onder de knie te krijgen is. Veel van de vragen die bij de kwekers leefden konden op de avond direct beantwoord worden door Casper Slootweg (WUR) en Hans Kok (DLV Plant). Er blijft echter nog veel ongewis. Bij het formuleren van de ‘best practise’ zal ook de nu beschikbare onderzoekskennis betrokken worden. Bedrijfshygiëne zal hierin een grote rol spelen, zo was de overtuiging van de aanwezigen. Mogelijk krijgt de bijeenkomst een vervolg in een bijeenkomst of een permanente studieclub.
AgriVizier
In het project AgriVizier werken onderwijs, onderzoek en advies samen aan vragen van ondernemers inzake innovaties in de Agribusiness. Onder de vlag van AgriVizier wordt gewerkt aan meerdere deelprojecten. Eén daarvan is het deelproject ‘Achtergronden en beheersing PLAMV’.
Het project AgriVizier is mede mogelijk gemaakt met steun van het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling van de Europese Unie (EFRO) met als doelstelling de agribusiness in de kop van Noord Holland verder te ontwikkelen.
Bron: GreenPort Noord-Holland Noord