
Abonneren
Vacatures
- Fruitteler / gewasverzorger boomkwekerij
- Teeltspecialist
- Accountmanager
- Ervaring in Mexicaanse tuinbouw
- Agrarisch medewerker - Veredeling
- Logistiek Medewerker Groenten en Fruit
- Teler - Teeltspecialist - Hoofd Teelt - Head Grower
- Teamleider Productie
- Productiemedewerker
- Medewerker Sales Support
Top 5 - gisteren
- Gebr. Geers stappen in het installatievak
- Porta Nova: “Kwaliteit leveren kan alleen als je samen optrekt”
- Sensoren van Quantified komen gewoon per post, en tegen een opvallend zacht prijsje
- Evanthia trotse sponsor van voetbalvereniging S.V. Honselersdijk
- Haalbaarheidsstudie zonne-energie op waterbassins gepresenteerd
Top 5 - afgelopen week
Top 5 - afgelopen maand
Weer
Het Nieuwe Luchten met de windzijde
Soms worden echter ook weer nieuwe perspectieven ontdekt. Een goed voorbeeld is het ventileren. Gangbaar is om vooral met de luwe zijde te luchten en pas als het effect daarvan onvoldoende is, ook de windzijde voorzichtig bij te zetten. Binnen de leergroepen van HNT worden nu echter steeds meer telers enthousiast over het werken met tegenlucht. De eerste stap was al gezet bij het ventileren boven het gesloten energiescherm. Het inzetten van de windzijde geeft hierbij eerder het gewenste effect van vochtafvoer met een gelijkmatige verdeling over de kas dan (alleen) met de luwe zijde.
Dit heeft sommige telers op het idee gebracht om dit ook bij ‘normaal’ ventileren te proberen. Met verrassend positieve resultaten. Het blijkt dat vocht en CO2 op een hoger niveau blijven zonder dat de temperatuur verder oploopt dan met de gebruikelijke manier. De natuurkundige verklaring voor dit fenomeen is dat de luchtuitwisseling door de luchtramen beter kan worden beheerst als de raamstand beperkt blijft.
Links de gebruikelijke methode met alleen voorlucht. Er is een forse raamstand nodig om het benodigde effect te bereiken. Omdat er alleen ‘gezogen’ wordt is er weinig relatie tussen raamstand en luchtuitwisseling. Rechts wordt (ook) ‘geblazen’ door inzet van het tegenlucht. Een veel kleinere totaal raamstand is nu voldoende. Resultaat: preciezer doseren van de ventilatie, en stabieler en gelijkmatiger kasklimaat.
Luchtstromen laten zich bovendien beter sturen en doseren in een ‘blaas’ situatie, dan in een ‘zuig’ situatie. Dit pleit er dus voor om voor- en tegenlucht meer gelijkmatig toe te passen en zelfs om bij voorkeur de windzijde in te zetten zolang dit voor het gewas geen problemen oplevert. Zoals gezegd: hierbij blijkt het gemakkelijker om ‘klimaat te houden’ in de kas.
Het mag duidelijk zijn dat hierover het laatste woord nog niet is gezegd, maar het is een boeiende en uitdagende materie voor de leergroepen van HNT. Het is bovendien een goed voorbeeld hoe een beter kasklimaat kan worden gerealiseerd zonder investeringskosten.
bron: Kas Als Energiebron
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-03-23 Recirculatieproject richting emissieloze teelt goed op gang
- 2023-03-23 FR licht in het spectrum van de LED bevordert generativiteit bij Alstroemeria
- 2023-03-23 Met 'beslissingsondersteunende systemen' kunnen leliekwekers met een kwart minder middelen af
- 2023-03-23 Balans licht- en hittestress goed in de vingers met coating
- 2023-03-22 Full LED en vochtbeheersing centraal op gerbera-bijeenkomst
- 2023-03-22 Onderzoek naar duurzamere phalaenopsisteelt 'redelijk succesvol'
- 2023-03-22 Minder normoverschrijdingen gewasbeschermingsmiddelen in oppervlaktewater Bollenstreek
- 2023-03-21 Veel interesse voor ervaringen onderzoek fossielvrije teelt en ontvochtiging bij lage temperaturen
- 2023-03-20 Studenten werken via ‘Het Nieuwe Telen, gas erop!’ aan energie-efficiënte teeltconcepten
- 2023-03-17 Zonnebloemstengels als oplossing voor zoutstress in gewassen
- 2023-03-17 Potanthurium in Kas2030, een heel jaar zonder gewasbeschermingsmiddelen
- 2023-03-16 Nieuwe evolutie in biostimulanten op komst
- 2023-03-16 Proeven met plaagbestrijding in de praktijk bij Green'05
- 2023-03-16 Hoe Biota Nutri met organische meststoffen de tuinbouw wil verduurzamen
- 2023-03-15 50 rassen siertelers getest in teelt met lagere temperatuur
- 2023-03-14 WUR: carbonclaims in tuinbouw ‘vaag en inconsistent onderbouwd’
- 2023-03-13 Proeven met LED in Alstroemeria overwegend positief
- 2023-03-13 Bekende spintbestrijder uit nieuw zakje met langzame afgifte
- 2023-03-13 Normoverschrijdingen voorkomen voor behoud middelen in de kast
- 2023-03-10 Nieuwe ingreep NVWA na vondst wortelknobbelaaltje