Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

‘Nivolator met gat in scherm’

Patrick de Jong, bedrijfsleider bij tin De Kwakel, gaat in op de proef met Nivolatoren en Ventilation Jets op zijn bedrijf en komt met een verrassende conclusie.

"De teelt met Ventilation Jet en Nivolator gaat goed. Het gewas staat er op het oog goed bij en we besparen energie. Dat laatste komt vooral doordat de bovenste buis nu vaak uitstaat. De onderste buis moet nog wel aan om de potten na de irrigatie weer te drogen. Dit is nodig om de wortels actief te houden. Althans afgaande op de kennis die er nu is. Of dat echt klopt, valt nog te bezien.

De Ventilation Jets staan momenteel uit. Dat doen we om het kasklimaat en de energiebesparing te onderzoeken met alleen de Nivolatoren. Dat pakt goed uit. De energiebesparing is nog steeds goed, maar 2 procent minder dan wanneer de Ventilation Jets wel aanstaan.

Het voordeel van alleen Nivolatoren is de lagere investering. De geschatte terugverdientijd bedraagt 2 jaar, terwijl die termijn voor een investering in Nivolatoren en Venletilation Jets 5 jaar bedraagt. Dat scheelt nogal wat. Wel zien we dat de temperatuurverdeling met de Ventilation Jets erbij beter is. Maar vanwege de lagere kosten zijn we toch van plan om voor de rest van de kas alleen Nivolatoren aan te schaffen.

We hebben een dubbelscherm met daarin gaten voor de Ventilation Jets. De gaten zitten precies boven de Nivolatoren, die daardoor, net als de Ventilation Jets, lucht aanzuigen. Wat minder dan de Ventilation Jets doen, maar wel genoeg om de kas voldoende te ontvochtigen. De ruimte tussen de twee schermen bij de gaten is nu nog open, maar voor een betere luchtdoorstroming zijn we van plan die met een buisconstructie af te sluiten.

Met de ventilatoren telen we bij een hogere RV. Ten opzichte van andere afdelingen zonder de ventilatoren kan ik geen verschillen in het gewas ontdekken. Maar ik kan me voorstellen dat de hogere RV op den duur positief uitpakt. Planten vinden het namelijk prettig, maar doordat het gewas traag groeit is dat nog niet te zien. De hogere RV is mogelijk door de luchtbewegingen, waardoor er een betere temperatuurverdeling is en er geen koudere plekken ontstaan die voor problemen zorgen."

bron: Energiek2020
Publicatiedatum: