Tholen - De storm omtrent Rusland lijkt te zijn gaan liggen, maar onder het oppervlak heerst onzekerheid. De Nederlandse sierteelt zit immers in een spagaat: de Russen willen 'schone' - dat wil zeggen tripsvrije bloemen en Nederlandse kwekers zijn, met de huidige toegestane middelen, niet in staat dit te leveren.
Dat blijkt uit een artikel van gisteren in Elsevier. Juist in de chrysanten, die ongeveer de helft van de totale bloemenexport naar Rusland uitmaken, zijn de beestjes lastig te bestrijden.
Volgens de Russen is tot nog toe ongeveer een derde van alle binnenkomende bloemen 'besmet' en zouden de producten uit Nederland een 'ernstige hygiënische bedreiging' voor de economie en landbouw van Rusland vormen.
"Toch zullen we ons moeten schikken," meent voorzitter van de VGB Robert Roodenburg. "Zij mogen, net als Nederland dat doet voor producten die hierheen komen, bepalen wat de importeisen zijn. Wij moeten er voor zorgen aan die eisen te voldoen."
Eerste gevolgen
De eerste gevolgen zijn ondertussen merkbaar, meldt Lucas Vos, CEO van FloraHolland. Zo daalde de omzet in de chrysanten afgelopen week ten opzichte van dezelfde week een jaar eerder: "een zorgelijke situatie."
De totale export naar Rusland loopt al langer terug. Uit cijfers die de VGB afgelopen dinsdag publiceerde, blijkt dat de totale export naar het land dit jaar met een kwart is teruggelopen ten opzichte van vorig jaar. Daarmee liepen de inkomsten terug met 37 miljoen euro.
Aan tafel
Rusland wil, zo meldt de NOS, op korte termijn in gesprek over de situatie. Het land wil echter niet met Nederlandse autoriteiten, producenten of exporteurs aan tafel, omdat die geen fytosanitaire certificaten afgeven. Landen, die dit wel doen, zijn Tsjechië, Polen en Letland, aldus de NOS en daarmee wil het land wel om de tafel.

Abonneren
Vacatures
Top 5 - gisteren
- “Moore DRV kijkt niet alleen naar de cijfers, maar ook naar het verhaal daarachter”
- Logiqs verzorgt grondige make-over intern transportsysteem VDE-Plant
- Man zwaargewond na val van ladder bij tuinbouwbedrijf 's-Gravenzande
- Crisisupdate: Brandstofprijs Nederland zakt
- Nieuwe loontabel per 1 januari 2023
Top 5 - afgelopen week
Top 5 - afgelopen maand
Weer
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-02-06 Bloemenhandel op Rusland is niet "stiekem"
- 2023-01-31 37% Nederlandse glastuinders heeft zonnepanelen, minder dan collega-agrariërs
- 2023-01-31 Opti-flor gaat samenwerking met Anthura aan voor verkoop Garden Orchids
- 2023-01-27 "Valentijnsdag zorgt voor dynamiek op de veilklok"
- 2023-01-26 Stemming chrysantenmarkt 'niet slecht': "Prijsstijging is al beetje te zien"
- 2023-01-25 Nederlandse sierteelt blijft meest lucratieve agrarisch exportproduct
- 2023-01-25 Duitse sierteeltomzet in 2022 lager dan in coronajaren
- 2023-01-24 Een bosje tulpen is iets duurder, maar blijft in trek
- 2023-01-23 Overname Dracaena pot 10,5 cm door Kwekerij Koeleman en Kwekerij Molenkade
- 2023-01-20 Programmamanager Greenport DB Maarten Prins blikt terug en kijkt vooruit
- 2023-01-19 Minister Jo Brouns op verkenning in Vlaamse sierteelt
- 2023-01-19 PLNTS neemt 123planten over en groeit naar top 5 speler in online plantenverkoop
- 2023-01-19 Meer Nederlandse aardwarmteboringen beëindigd in 2022
- 2023-01-17 Bloemen- en plantenexport realiseert 7,1 miljard euro omzet
- 2023-01-13 Veiling Rhein-Maas blikt terug op 2022
- 2023-01-13 "2023 kent goed begin, maar wordt een lastig jaar"
- 2023-01-13 Wat gaat 2023 de tuinbouw brengen?
- 2023-01-12 BIO 1020 terug van weggeweest
- 2023-01-11 Vertical farm bijzonder kwetsbaar voor variabele stroomprijzen
- 2023-01-09 "Westland staat in het buitenland echt op een voetstuk"